teised eestlased

Eile kirjutasin, et eestlaseks olemine on mu jaoks midagi sügavalt isiklikku ja rõõmustavat. Mitmed lugejad tundsid ehk meeleliigutust, aga paistab, et tekstist ei joonistunud tegelikult päris hästi välja, kui suva mul kõige selle juures teistest eestlastest on, hehe.

Täpsustades – sellest, et nad eestlased on.

Eestlaseks olemise küsimusega on elu jooksul omajagu maadeldud. Seni, kuni püüdsin valemisse suruda kõiki teisi eestlaseid, ei arvutanud vastust välja.

Juba oma suguvõsaga läbi saada võib olla raketiteadus. Lisame veel miljoni, kelle pärast põdeda. Mingeid ootuseid seada ja siis pettuda. Kelle sõnade pärast patja nutta. Eestlased ei ole üks kogukond – me pole omavahel piisavalt sarnased. Chalice kirjutas hullult hea laulu küll, aga… ei.

Minu inimesed on mu lähedased, mu sõbrad, mõned tuttavad ka. Mõni pool-võõras võib olla minu inimene. Olen siin blogiski kirjeldanud takso- või lennukisõite inimestega, kes minusse jälje on jätnud. Mõne inimesega saan kohe aru, et midagi me vahel on, midagi rõõmustavat ja väärtuslikku, vähemalt selles hetkes. Kuigi kohtumine võib olla põgus.

Teiste eestlaste ja ülejäänud maailma inimeste suhtes on mul küll järjest soojem tunne. Harvadel hetkedel tabab mind lausa kõikehõlmav armastus kõikide maailma inimeste vastu. Päriselt ka. See tunne on nii hea, et seda tahaks hoida, aga ei oska veel.

Ja kaastunne. Kaastunne pole vist õige sõna. Ma ei pea haletsust silmas. See tunne, et me oleme kõik siin üheskoos, samas paadis oma inimeseks olemise ülesandega. Koostunne?

Ikka läks melodramaatiliseks kätte, sorri. Sõber laenutas täna tänavaraamatukogust J. Aaviku “Rahvustunde nõrkusest Eestis”, lihtsalt selleks, et mulle foto saata – ninanipsuks. Ma räägin – minu inimene.

One thought on “teised eestlased

  1. Võib-olla näitavad sellised tunded – ma tunnen tihti ka nii – , et eestlastel on rahvuslikku enesekindlust rohkem kui vanasti.

    Ma pean silmas, et ägedad rahvustunded kipuvad tulema siis, kui identiteet kipub hajuma või tuntakse oma gruppi ohus olevat, vt laulev revolutsioon või vanakooli väliseestlased vms.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s