õunaeksam

Sho ema hakkas vabatahtlikuna kohalikus koolis kodumajanduse tunni abiõpetajaks. Osales 8. klassi õunakoorimiseksami läbiviimisel.

Õun tuleb lõigata neljaks tükiks. Iga tükk tuleb ära kaaluda. Siis tuleb lõigata südamiku osa välja W-kujuliselt ja seejärel koorida suure noaga võimalikult õhukeselt.

Kooritud viilud tuleb ära kaaluda, kooritud õun ka – ja arvutada välja, mitu grammi koorimise läbi kaotati. Ja mitu protsenti õunast koorte eemaldamise läbi kadus. Kas raisku läks liiga palju?

Tuli valmistada 1% soolasusega vesi, millesse kooritud õunad pandi. Õpetaja küsis “miks?”

Üks õpilane vastas, et õunad koledaks ei lähe. Vale vastus. Teine vastas, et hapnikuga reageerimisel õuna värvus ei muutuks. Sho emale tundus, et õige vastus, aga ei – vale.

Õpetaja ütles, et õige vastus on… ja seda sõna kuulis Sho ema esimest korda… ja muidugi eestikeelset täpset vastet ei ole… ja eelmised vastused oleks sama head või paremad olnud, aga haridusministeerium on andnud sellise vastuse, nii et kõik teised vastused on valed…: “pruunistumise vältimine”.

Tegelikult võiks asjal olla ilus mõte ja oluline õppetund: ükskõik, mida sa teed, tee seda põhjalikult, keskendunult, täpselt.

Ainult, et ei õpetaja ega lapsed seda mõtet tähele ei pane, ütles Sho ema. Õunaeksam ongi õpetaja jaoks ainult õunaeksam ja lastele samuti ja kui lõpuks iga laps pidi hindama, kuidas tal õuna koorimine välja tuli, siis mitte üks ei öelnud, et hästi. Nii et ainus õppetund: õunte koorimine on keeruline ja ma ei oska.

Kui keegi tulevikus jälle küsib, miks ma Jaapanis lapsi kasvatada ei taha, siis räägin neile õunaeksamist.

Ma olen üldse hästi õelaks muutunud. Vaatame telekast lastesaateid ja ma vaikselt mõistan hukka. Kuigi mingid on jälle sellised, et vauu kui hea.

Temperatuur on selline, et püsime kodus. Eile öösel oli 30 kraadi kanti, päeval 37, varjus. Vaikiv kokkulepe on, et kõik inimesed kannavad maski kõikjal. Ka üksinda tänaval. Kuradi masohhistid. 4-aastane Luukas kanab ka maski, Marie on 2 ja nii vanad tavaliselt ei kanna. Maski kandmine tundub rangelt sümboolne samm, sest praktilist poolt vaadates… ah ärgem hakakem.

Toit on nii maitsev, et ajab nutma. Kuidas see on võimalik. Muidugi on Sho ema hea kokk ja nad valivad poes kvaliteetsemat kraami ja kindlasti tahavad meid siin veel ekstra rõõmustada. Aga ma nutan ja nuputan, kuidas Eesti toidulaud nii õnnetu on.

Eelmise postituse jätkuks, kommenteerijate arvamused läksid tugevalt kahte lehte. Ma kinnitan siin igaks juhuks üle, et kirjutamine on mu jaoks liiga mõnus tegevus, et loobuda. Nii et jutu lindistamine kohe kindlasti ei hakka blogimisega konkureerima, see on eraldi asi.

Tahtsin juba varem jutuks võtta, aga nüüd kommentaaride peale veel eriti, et eks igal ole oma meelisžanrid info omandamiseks.

Näiteks mu lemmik podcastide nimekirja juurde tulles – tavaliselt on podcastikülaline vähemalt raamatu kirjutanud, aga mitmed külalised on teinud dokumentaalfilme:

Paul Stamets – “Fantastic Fungi“.

Michael Pollan – “How to Change Your Mind” tuli just dokusarjana välja.

Tristan Harris, kelle podcasti veel kõikide aegade TOP nimekirja ei lisanud, aga nüüd lisan – see on siin. Tema tegi ju meeletult populaarse dokumentaali “The Social Dilemma“.

Aga dokumentaal pole minu teema. See on lihvitud, see on lihtsaks tehtud, see on mu jaoks aeglane ja hõre – üldiselt.

Mulle meeldib podcasti vorm, kus seesama jutt on kaootilisem, nüansirikkam, tihti segatud inimese muude mõtete ja täiesti teiste teemadega, mis pole ehk seotud, aga miskipärast lõpuks ikka on. Asjad, mis lõigatakse lihvitud vormis nagu film või raamat välja, sest need ei sobitu hästi tervikuga või ei kannata tsensuuri. Lisaks on tunne, nagu oleksid selle inimesega lihtsalt samas seltskonnas ja kuulaksid tema põnevaid jutte.

Varem ma muretsesin, et loen liiga vähe raamatuid, aga nüüd mõtlen, et podcatid on mu jaoks hästi asendanud igasugu populaarteaduslikku kirjandust.

Ilukirjandust võiksin rohkem lugeda küll.

Lõpetuseks lühike juhuslik helilõik tsikaadide ja muude putukate lärmamisest. See on nii mõnus.

8 thoughts on “õunaeksam

 1. Mul armastan podcaste, sest need on sellised multitaskingut lubavad. Kõrvad (ja osa ajust) kuulavad, silmad ja käed (ja mingi teine osa ajust) teevad tööd. Aga muidu olen vist pigem dokumentaali-inimene. Esiteks, sest siis olen aja võtnud ja keskendun päriselt. Aga see visuaal noh, nii põnev on vaadata, kuidas lahendatud, mis tehnikaid, värve, kaameranurki jne kasutatud loo jutustamiseks. Inimeste näoilmeid näha, silma vaadata.
  Eile just mõtlesin, et huvitav, et minu jaoks on muuseumis giidi juttu kuulata tohutult igavam, kui samal teemal dokki vaadata. Nagu väike laps, andke ometi värvi ja liikuvat pilti 😂

  Like

  1. Hehe mul on muuseumis nii, et pildi vm objekti võib vabalt eemaldada, kuulaks ainult (hea) giidi juttu sellest 😀

   Aga dokumentaalide puhul sõltub mul küllap teemast. Ma niiviisi professionaalselt ei vaata nagu sina, aga mingid teemad on kindlasti, kus dok vorm on ka mu jaoks parim.

   Louis Theroux filme vaatasin kunagi igiammu suure huviga. (Nüüd on ta hoopis räpparina tuntud 😀)

   Like

 2. Teemade ajastus eksole – mu lemmik-podcaster postitas just eile sellise jubina:
  Your ability to speak clearly is enhanced by reading (not listening) to books and by writing and journaling in complete sentences. Texting, voice dictation and audio books are wonderful but degrade articulation. Conversely, structured writing aids structured speech.
  (kui tahad kuulata, siis https://hubermanlab.com/)
  Ilusat Jaapani aega!

  Like

  1. Oo aitäh! Täppi läheb jah 😀 Kusjuues ma jutu salvestamisega mõtlesin ka, et üks asi, mida mul kindlasti pole mõtet teha, on lihtsalt salvestama hakata ja siis mis pähe tuleb rääkida. Enne peab vähemalt üldjoontes läbi mõtlema, muidu raiskan kõikide aega.

   Audioraamatud – need jah ei asenda päris raamatuid, aga samas on neis eraldi võlu, mis avaneb lugeja kaudu. Hea lugeja jutustab lugu nii imeliselt, et vahel võib halb raamat tänu jutustajale paremaks muutuda.

   Su lemmik podcasti kavatsen lähemalt uurida.

   Like

   1. Audioraamatute võlu onju – tõmbasin just Hawkingu Brief answers to the big questionsi audioraamatu. Mitte niivõrd selle pärast, et Hawking, vaid selle pärast, et kui Ben Whishaw’d kuulata, siis on selline tunne, et sulle valatakse läbi kõrvade sisse kuldset sulamett.

    Like

 3. Kui aasta lõpus tehakse õunahariduse küsitlus ja tulemustest selgub, et laste õunahariduskvaliteet on nõnna alla käinud (vanasti oli kindlasti parem), siis kas õunaharidusministeeriumis tehakse harakiri kah või on vastutanud projektijuht juba ammu pirnidele ümber spetsialiseerunud?

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s