sooneutraalne kasvatus

Ükspäev tuli meil Kristeli ja Stellaga teemaks, et neil on tööl vaja trelli kasutada, aga kumbki ei oska. 
Kristel on suutnud juba aastaid saladuses hoida, et tal puudub oskus, mida tema erialal sisuliselt igapäevaselt vaja läheb. Stella on oma puudust pidanud varjama vaid mõne nädala oma uuel ametikohal. 
Ma ütlesin, et võin neid õpetada. 
Mina oskan auke puurida ja kruvisid kruvida juba lapsepõlvest alates. Ei ole tulnud selle pealegi, et see CVs presenteerimist vääriv skill oleks – aga on. (Hobid ja oskused: kruvimine.)
Alles nüüd saan aru, et mu isa – suur feminist -, praktiseeris minu peal sooneutraalset kasvatust.
Sõbrad tulidki eile õhtul. Mõlemad tööpäevast väsinud, aga nii põnevil. Nad arutlesid omaette, et oot, aukude puurimine ja kruvide kruvimine eeldavad vist pisut erinevat varustust.  
Mina, et tubli, väga head küsimused. Neile ja kõikidele teistele leiate vastuse mõne hetke pärast minu trelli-tutorialist. 
Meil on pooleli kevadine garaažikoristus, nii et tegevus asetus just sobivale lavale. 
Panin selga vastava kostüümi, kuhu kuulusid ka viisteist aastat tagasi kaltsukast soetatud triibuga dressipüksid. 
Kuna igasugu träni on pilla-palla, siis oli lihtne leida ka pind, mis sõelapõhjaks puurida. 
Ma olin nii äss õpetaja, seletasin kohe, mida parema käega ja vasaku käega teha ja kui palju survet avaldada ja mida silmas pidada. 
Näitasin, mis on trelli võti ja kuidas seda kasutada ja kuidas vahetada otsikuid ja kuidas õige välja valida. 
Kõigepealt puurisid õpilased väikse augu, siis puurisid suure augu. Kui see edukalt läbitud, võtsime ette järgmise raskustaseme ehk kruvid. 
Õpilased kruvisid kruvi sisse ja siis kruvisid välja ja siis jälle sisse ja siis jälle välja.
Tüüblid tulid ka jutuks. Ma ütlesin, et see on veel eraldi tase, kus tuleb rakendada nii augupuurimisoskust kui kruvimisoskust ja lisaks täpsust otsikute valimisel.
“Kas sa mingi panid tüübleid ka mingi viieaastaselt,” pöördus Kristel mu poole uskumatuse ja imetlusega segamini. 
Mis mul selle peale ikka öelda oli. Jah või ei. 
Alustuseks tutvustasin kõiki vajalikke juppe ja ohutusnõudeid.
Sho tegi pilte. Peamiselt koerast.
Mina doing my thing ja mu peata sõbrannad õpivad meistrilt.
Õpivad.
Redneck hoov pole midagi ilma ühe korraliku autoromuta.

11 thoughts on “sooneutraalne kasvatus

 1. Arvestades, et enamus Eesti (naissoost) blogijate teemaks pidid olema ilu-ja toiduteemad, siis spetsiaalselt naiste mõeldud tööriistakoolitusblogiga oleks kõik tipud valla 😉

  Like

 2. Just-just! Kristel ja Stella ütlesid, et järgmisel korral tahavad nad juba midagi ehitada, mitte niisama palke mulgustada. Samuti ununes mul tegemata telefoniga aegluubivideo kruvimisest. Nii et peaks alustama oma youtube'i koolituskanaliga. Slo-mo video tutorials by Maarja.

  Like

 3. Vau, tunnen sind juba 29 ja pool aastat ega teadnud, et oled selline tüübelguru ja Praktiline-Hands-On-Naine. Raudselt on sul mingi salagaraaž ka… 😉

  Like

 4. Põhikool peaaegu tegi seda sooneitraalset kasvatust, kui me karpe kokku ehitasime ja Rünno ankrut heegeldas :PAga no õige Eesti naine sa nii!

  Like

 5. Hahaa, oli jah nii 😀 Kusjuures suht hiljuti, kui mingis foorumis käsitöö-puutöö teemat arutati, tuli see mulle ka pähe, et kool kasvatas sooneurtraalselt. Sain aru, et me olime üks privilegeeritud seltskond. Nii tookord kui tänapäeval võinuks minna ka nii, et kõik need aastad tuleb kududa ja heegeldada ja tikkida, sest me oleme pliksid ja puutöö on kuttidele (või siis oleks saanud mõne tunni moe- ja naljapärast, nagu cross-dressing).See oleks olnud piin, sest puutöö meeldis mulle kõvasti rohkem. (Tegin lõputöögi puust.) Käsitööd ei sallinud ega salli praegugi.

  Like

 6. Meil koolis kahjuks küll sooneutraalset õpetust ei saanud.. lõpetasin 2008 ja ma tahtsin ka puutööd teha, aga eip, me saime ainult kududa ja tikkida ja õmmelda ja kartulisalatit teha, sel ajal kui poisid puutööd tegid ja ei oska isegi nööpi särgile ette õmmelda. Kahjuks.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s